Blog o oprogramowaniu: nie ma idealnych rozwiÄ

Co członkowie zarządu powinni wiedzieć o wyborze systemu ERP

zarząd przed wyborem erpKażda firma staje kiedyś przed wyborem systemu klasy ERP.  Przy aktualnej dostępności rozwiązań informatycznych producentów
polskich i zagranicznych nie jest to sprawa prosta.

 

Przygotowaliśmy kilka porad dla członków zarządu oraz właścicieli jak właściwie zabrać się za wybór właściwego systemu informatycznego dla firmy:

 

 1.  Zaangażuj własny dział IT w proces poszukiwania właściwego rozwiązania informatycznego. To nie prezes musi znać się na technologii jaka jest wykorzystana w systemach informatycznych. Dział IT zazwyczaj zna potrzeby wszystkich działów firmy, zna strukturę infrastruktury informatycznej, wdrożonych już serwerów czy innych działających systemów w firmie.
  Podział obowiązków pomiędzy Szefa a dział IT ułatwia poszukiwania od strony technicznej dla informatyków i od strony biznesowej dla menadżerów .
 2. Zaplanuj budżet lub zleć przygotowanie finansowania projektu. Większość firm wybiera finansowanie własne jednakże dostępne są inne formy finansowania projektów informatycznych takich jak :
  – środki z funduszy unijnych
  – kredyt technologiczny
  SaaS
 3. Nie płać za to czego twoja organizacja nie potrzebuje. W obecnych czasach są bardzo popularne hasła jak : Big Data, Mobile czy Cloud.
  Większość firm wybiera tradycyjny model informatyzacji gdzie serwer danych oraz system ERP znajdują się w zasobach własnych przedsiębiorstwa. Także w tym modelu są dostępne aplikacje które dają mobilność zarówno wewnątrz firmy ale i  dostęp do danych firmowych w oddziałach firmy czy też dostęp mobilny przez przeglądarkę internetową.
 4. Opracuj projekt – wyznacz kierownika projektu którego rolą będzie przygotowanie firmy na wdrożenie systemu. Zazwyczaj jest to główny informatyk czy też kierownik działu IT. Podejście do wyboru systemu jako projekt nada granice całemu przedsięwzięciu jakim jest wybór rozwiązania informatycznego które będzie służyć w firmie przez wiele lat i powinno rosnąć razem z nią.
 5. System dedykowany czy system gotowy. Zaletą rozwiązań dedykowanych „szytych na miarę” jest idealne dopasowanie do twojego biznesu, wadą jest wysoka cena nie tylko wytworzenia, ale i eksploatacji . Jeżeli producent (często mała jednoosobowa firma) pojedzie na urlop a system przestanie działać prawidłowo ?
  System gotowy znanego producenta , wdrożony przez doświadczoną firmę wdrożeniową pozwala na maksymalne dopasowanie rozwiązania z którego korzysta wiele firm często o podobnym profilu działalności. Warto zapytać lokalnego partnera aby odbyć wizytę referencyjną w firmie o podobnym profilu działalności.
 6. Poproś o pomoc w wyborze , zatrudnij doradcę którzy pomoże w wyborze . Zaproś go na prezentację systemu, nie kupuj kota w worku.

 

Mam nadzieję że udało się mi przybliżyć temat wszystkim którzy w nieodległym czasie staną przed kwestią wyboru systemu klasy ERP dla swojej firmy. Jeżeli nie to zapraszam do kontaktu chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem jako dostawca systemów informatycznych dla firm z różnych branż.

Kontakt do działu wdrożeń firmy Ixion : 324-944-754.

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.